Vidím, že nic nevidím

 

Přibývání dioptrií a potřeba pravidelného nošení brýlí zkrátka patří k rostoucímu věku, proto by lidé nad padesát let měli jednou za jeden až dva roky absolvovat preventivní oční prohlídku.

Presbyopie neboli vetchozrakost souvisí s faktem, že po 45. roku života začne lidské oko ztrácet schopnost akomodovat (zaostřovat) do blízka. 

„Vetchozrakost je jevem přirozeného stárnutí, může se objevit již po čtyřicátém roce věku, ale její nástup závisí na předchozím stavu zraku. Projevuje se zejména rozmazáváním textu, což ale mizí, pokud noviny nebo knihu oddálíte od obličeje. Pak se již bez brýlí na čtení neobejdete, případně je třeba řešit brýle na dálku a silnější do blízka na čtení,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské oční kliniky NeoVize.

Preventivní oční prohlídky by neměli podceňovat zejména muži, trpící onemocněním, jež může zrak negativně ovlivnit (např. vysoký krevní tlak či diabetes), ale také ti, kdo mají výskyt očních vad v rodině – především zelený či šedý zákal. 

Právě šedý zákal je velmi častým problémem, který trápí lidi po šedesátém roce (po pětasedmdesátce se katarakta objevuje dokonce u více než tří čtvrtin populace). Souvisí s přirozeným stárnutím očí a dochází při něm k zakalení normálně čiré oční čočky, takže postižený má pocit, jako by měl před očima závoj.

Zároveň lze vnímat jinak intenzitu a odstín barev, lidé mohou být rovněž citlivější na silnější světlo, nastat může zdvojené vidění, zkreslený obraz pozorovaného předmětu či rostoucí krátkozrakost. Šedý zákal může zapříčinit i slepotu, současná medicína jej ale naštěstí umí řešit operačním zákrokem. 

„Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes je to jinak. Čím dříve přijdete, tím bude operace jednodušší a šetrnější. Čím je šedý zákal pokročilejší, tím je oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější," dodává oční specialistka Skorkovská.

Foto: Lisa Fotios/pexels

<< Zpět