Kosmetikou proti stárnutí

20.04.2015 12:30

Zajímalo by mne, zda je opravdu možné působit proti stárnutí kůže kosmetickými přípravky. Které typy jsou nejdůležitější?
Ludmila Z. Praha

Stárnutí kůže je naprosto přirozený proces, který samozřejmě navíc souvisí také s genetickými dispozicemi každého jedince. Kůže je neustále  vystavena zevním vlivům a  stárnutí je na ní ve srovnání s jinými orgány patrnější.

Proti stárnutí můžeme působit dvěma směry – prevencí, tedy důslednou péčí a kosmetikou (vhodné krémy, masky a séra, zvolené podle typu pleti a samozřejmě i věku) nebo vysloveným napravováním škod, které již způsobilo – tady nabízí pomoc i estetická dermatologie a plastická chirurgie.

Většinu žen velmi trápí vznik vrásek, ztráta lesku pleti, snížení tvorby mazu, posuny pigmentace, ztenčení pokožky a také prosvítání cévek. Na proces stárnutí má vliv i přemíra slunce, stresové faktory, nedostatečný příjem tekutin a také kouření. Vždy je to však individuální proces. Při preventivním působení proti stárnutí je nejdůležitější maximální omezení expozice slunečním zářením, nekouřit, pravidelná domácí kosmetická péče a pravidelná péče kosmetičky, důležitá je i dostatečná hydratace pokožky.

V rámci estetické dermatologie, tedy oboru, který ke zpomalování projevů stárnutí a korekci jeho projevů nepoužívá skalpel, ale miniinvazivní postupy, vylepšit vzhled mnoha metodami. Vedle chemického peelingu, aplikace botulotoxinu, použití výplní vrásek je posledním doslova hitem aplikace kyseliny hyaluronové nejen cíleně do vrásky, ale i plošně do středních a hlubších vrstev kůže obličeje, krku, dekoltu, rukou a nártů. Jedná se o tzv. skinbooster.Dojde k hloubkové hydrataci, vypnutí a vyhlazení kůže, k jejímu rozjasnění. Výkon vydrží asi rok.

Ale ani důsledným uplatněním systému těchto opatření a používáním vhodné kosmetiky však nelze stárnutí zastavit. Je  ale možné  jeho postup zpomalit. Každý pozná, že třicáté narozeniny máte za sebou, ale ženy, které o sebe dbají ať už s pomocí kosmetiky nebo korektivní dermatologie, budou i ve vyšším věku vypadat rozhodně lépe, než kdyby o svůj vzhled nepečovaly.

 

Mám na těle spoustu malých pigmentací a červených teček, které mi při pohledu do zrcadla vadí. Na druhé straně je mi trochu hanba jít za dermatologem, aby mi kůži vyčistil. Připadá mi, že to není velký problém a že mě budou považovat za hysterku, která os sebe příliš pečuje. Navíc vůbec nevím, jak se takové nedostatky – je jich opravdu; hodně – z pleti odstraňují. Laserem? A je to odstranění trvalé, nebo se mi postupně zase vrátí? Škodí jim sluníčko?
Dáša K., Bruntál

Projevy, o kterých píšete, spadají do problematiky, kterou se zabývá estetická medicína. Rozhodně byste měla za dermatologem vyrazit, nejlépe za lékařem, který se zabývá estetickou medicínou. 

Prohlédne Vaši kůži a zkontroluje, jestli se na ní  nenachází projevy, které vyžadují urychlené odstranění, např. mateřská znaménka, která mohou být z delšího časového hlediska zdravotně problematická. Pak si; s ním  domluvíte další postup, který by se měl zaměřit na estetické nedokonalosti o kterých píšete.

Červené tečky jsou angiomy, rozšířené části drobných krevních kapilár v povrchových vrstvách kůže, jedná se o degenerativní projev, tedy o stárnutí kůže. Hnědé skvrny jsou velmi pravděpodobně buď klasické pihy nebo posuny pigmentu v rámci chronické expozice slunečnímu záření, tzn. skvrny od sluníčka. 

Pokud jsou projevy nad úroveň kůže, případně se olupují nebo svědí, jedná se o seborhoické veruky, opět o nedostatky kůže, které  souvisí se stárnutím kůže. Jejich  odstranění  je  poměrně jednoduché, výhodou je, že se nemusíte bát  klasického  skalpelu ani  jizviček. Zkušený  dermatolog pozná, zda je konkrétní projev na kůži podezřelý nebo neškodný, který se odstraní např. vysokovýkonným laserem. 

Na červené projevy se používá cévní laser, na hnědé skvrny CO2 laser nebo Q switch laser a na vyvýšené projevy CO2 nebo erbiový laser. Odstranění se provádí  v místní anestézii nebo i bez ní, kůže se pak hojí velmi lehce a do týdne, někdy i dříve (v případě červených žilek  a angiomů) na kůži už nenajdete žádné  stopy. 

Odstranění je trvalé, nikdo Vám ale nezaručí, že se další udělají někde jinde.

A to, že o sebe pečujete není projev hysterie! Je přece příjemné dobře vypadat a cítit se dobře.