---

NAKLÁDANÉ SÝRY – krok za krokem

 

Nakládat cokoliv k jídlu do oleje – to byl způsob, jak prodloužit trvanlivost potravin. Ovšem postupem času se z takové znouzectnosti stala vyhledávaná delikatesa.

Existují domácnosti, které si s nakládáním zeleniny, ovoce, uzenin, ale i sýrů dokonale poradí. Nepatříte nim? Tak se na to podíváme společně.

 

Sýry se pro nakládání hodí skvěle, ne každý si na to ale troufá. „K nakládání se nejlépe hodí Sedlčanský Smetanový, s nímž vynikne jeho máslová chuť a krémová textura ve spojení s bylinkami a dalšími přísadami, které při nakládání použijete,“ radí Jaroslav Semerák, ze společnosti Sedlčanský.

 
     

          RECEPTY

 
   
 
 
   

Rychlokvaška od Znojma 

 
   
 
   

Plzeňský pivák pod pultem

 
   
 
   

 Pikantní Vysočan z Horácka

 

Jak s nimi naložit

Pro nakládání jsou vhodné různé sýry, dobrý výsledek ale zaručí dodržení potřebných pravidel.

  • Olej nemá sýr ochutit, ale stává se nosičem chutě a aroma dalších přísad, samozřejmě zajistí i trvanlivost. Použít se dá slunečnicový nebo řepkový olej.

  • Pro dochucení se používá celá paleta koření, kuličky pepře, nového koření, přidatse mohou i snítky bylinek, česnek, cibule, ale i kyselé okurky, chilli papričky nebo jalovec

  • Na úspěchu se podílí i vhodná nádoba na nakládání. Sklenice s patentním uzávěrem jsou pohledné, a vložený sýr je možné snadno kontrolovat.

  • Sýr se do sklenice vkládá postupně se všemi ingrediencemi. Pak se zaleje olejem , aby bylo vše ponořené. Sklenice se uzavře, aby dovnitř nepronikl vzduch, na výsledný efekt bude čekat při pokojové teplotě. Stačí na to dva až tři dny. Pak se sýr uchovává v chladu, kde vydrží 1 – 2 týdny.

  • K nakládání je vhodný vedle plísňových sýrů i sýr balkánský, feta nebo mozarella. Těm sluší jako společníci olivy a feferonky.

 Co o něm asi nevíte

Hermelín je označení pro český sýr s bílou ušlechtilou plísní na povrchu, který se podobá francouzskému sýru Camembert. Koupit se dá pod různými obchodními názvy.

Jako ke všemu, co získá oblibu, vznikaly časem o vzniku Camembertu legendy. Jedna z nich tvrdí, že sýr – obyčejný a ničím nevynikající, odložila jistá žena ve sklepě. Po čase jej našla obrostlý bílou plísní. Byla asi velmi šetrná, protože jej nevyhodila, ale ochutnala – a zaujal ji.

Nejstarší písemné zmínky o tomto typu sýru pochází z roku 1554. Ovšem o slávu pochoutky se postarala Marie la Fontaine Harel z vesnice Roiville okolo roku 1791. Její dcera nazvala zajímavá ochmýřená kolečka sýru a podle nedalekého města Camembert.

U nás se objevil po 1. světové válce „Přibyslavský camembert“. Protože ale značka Camembert podléhala patentové ochraně, pro podobně vyhlížející sýr se hledal nový název. 

Vyhrál nápad, který navozoval spojitost jemného plísňového povrchu s královským hermelínovým pláštěm – bylo to v roce 1946. Kulatý sýr, který vypadá jako hokejový puk dnes zdobí sýrové mísy, může se stát skvělou večeří nebo svačinou. Není ale problém jej snažit, zapékat a nebo nakládat. Vyrábí jej řada výrobců.

Společnost Sedlčanský nabídla milovníkům nakládaných sýrů zajímavé cestování po krajových chutích 

Více najdete zde: www.skvelenalozenecesko.cz