Vyhlasme Den boje proti osamělosti

06.04.2015 23:28

Z deníku EvelínyVěkem se hlásí ke slovu různé nemoci. Dnes se ale chci zmínit o jedné, o které se moc nemluví, i když je podle mého názoru jednou z nejtěžších a šíří se jako mor. Řeč je o osamělosti.
Zkusme se jen pořádně rozhlédnout kolem sebe a možná nás až překvapí, kolik osamělých lidí v naší blízkosti žije. Potkáváme je na ulicích, v domě, v čekárnách u lékaře . 

Nejvíc jich je mezi seniory, zdaleka ne každý z nich totiž má to štěstí stárnout v kruhu své rodiny.

Dnes se to v Čechách takříkajíc nenosí. Dospělé děti své rodiče na sklonku života stále častěji odkládají do zařízeních typu Domovů důchodců, či  LDN. 

Proč tomu tak je? Nejčastější odpovědi by zněly asi takto. „Máme malý byt, starosti s dětmi, náročné zaměstnání, nemáme čas se o ně starat...“

Nebudu nikomu sahat do svědomí, ale jsem přesvědčená, že v naprosté většině případů jsou to spíš zástupné důvody, hlavním příčinou je, alespoň podle mého názoru, absence obyčejného lidského citu. A s tím se toho už moc udělat nedá.
Co bude dál? Třeba si tu další generaci, která by se jednou měla postarat o nás, vychováme lépe.

¨Své by ale rozhodně k tomu měl říct i stát. Co takhle třeba daňové zvýhodnění pro rodinu, která si nechá v péči své seniory? Nebo možnost zůstat s nimi doma v případě zdravotních potíží na jakési rodičovské dovolené. Možná by se stačilo poohlédnout do okolních zemí.

Je jistě mnoho možností jak současnou situaci zlepšit, ale většina z nich je spíš během na  dlouhou trať. Chtělo by to udělat něco hned.

V současné době bojujeme proti lecčemu: Za práva dětí, opuštěných zvířat, proti kouření, diskriminaci žen.

A tak mě napadá – vyhlasme některý z následujících dní jako Den boje proti osamělosti.
Přispět může opravdu každý.  Pro začátek postačí, kdy vylezeme ze své ulity a přestaneme být skoupí na slovo. A až potkáte třeba na schodech svou osamělou sousedku, zkuste se na ni třeba usmát a zeptat se,  jak se jí daří…

Evelína