Vítejte v pokrokovém peklu!

21.08.2015 10:28

Za starého režimu se vyprávěl vtip: 

Čerstvý nebožtík si měl vybrat mezi zahnívajícím kapitalistickým a pokrokovým socialistickým peklem, které vypadalo neskutečně hrozivě. Hříšníky tam pokládali na beton, zasypávali hřebíky a přejížděli parním válcem. Nováček se už už chtěl rozhodnout pro tradiční pojetí, když tu ho zkušenější kolega z toho socialistického začal lákat: „Pojď k nám, není to tu tak zlé, jak to vypadá. Většinu roku je porouchaný bagr, nebo není beton. A když je náhodou obojí, tak dojdou hřebíky. 

Proč jsem si na něj před dny vzpomněla?Inu to máte tak.

Zřizuji si novou domácnost a již několik měsíců v jistém nejmenovaném hobby marketu pokukuji po různém zboží, které tu mají vystavené. Nedávno jsem se tam konečně vypravila pečlivě vybrané věci nakoupit. 

Začala jsem dlažbou do předsíně, která vypadá jako složená z mořských oblázků.  Tak tu momentálně neměli a prodavač mi poradil, abych se zeptala tak zas 14 dní. Pokračovala to dveřmi. Z mých požadovaných rozměrů měli na skladě jen dvoje, a z obložek dokonce pouze jedny. Vše ostatní se musí objednat a bude to tak za tři týdny. Náladu mě měla spravit vyhlédnutá akční sestava do koupelny, sestávající se ze zrcadla, umyvadla a skřínky. Instalatér ji už chtěl přivézt, aby se trubkou chytnul výšky umyvadla.

Moje vytoužená sestava tam hrdě stála na čelném místě v oddělení. Představovala jsem si, že na ni ukáži, oni mi ji zabalí a já si ji odvezu domů. 

Jak jsem záhy zjistila, můj vytoužený výrobek se stával asi z osmi dílů. Prodavačka, jak je postupně nacházela v počítači vždy radostně vykřikla: „Máme!“ To ve mně okamžitě evokovalo stísněný pocit, že proud její euforie zřejmě nebude nekonečný... a také nebyl. U položky „dvířka, odstín dub“ smutně pokrčila rameny a řekla.: „Nemáme“.

Posléze se ukázalo, že to je větší problém, než by se mohlo zdát. Na to, abych měla nárok na akční slevu, musím si koupit najednou díly všechny. To tedy byla velice pikantní situace. Paní prodavačka v té chvíli asi  musela svést boj mezi ženským principem a loajalitou k zaměstnavateli. Naštěstí zvítězilo to první: To neřešte, ta sleva stejně dělá necelé dvě stovky. To jsem neřešila a odvezla jsem si neúplnou sestavu za plnou cenu a objednaly jsme dvířka odstín dub, které budou do tří týdnů.

A tak si někdy říkám, že by se i kapitalistické peklo vydalo „moderním pokrokovým směrem“? 

Evelína