Už víte s kým pojedete na dovolenou?

06.07.2015 10:38

Dovolené jsou v plném proudu a já bych si dovolila připomenout, že je velice důležité nejen kam, ale také s kým jedete. Mám v tomto ohledu bohaté zkušenosti.

Jako mladé děvče jsme třeba kdysi vyrazila se svým novým chlapcem na dovolenou k moři. Koupat se nedalo, byla zima jak v morně (mimochodem nevíte, co je to morna?) a penzion, který vybral, stál na opuštěném útesu. Můj hoch celý den ležel v posteli a četl si noviny,

Když jsem škemrala o procházku, odtušil, že se dost naběhá v práci a sem přijel odpočívat. Po třech dnech, kdy jsem sama s deštníkem brouzdala prázdnými plážemi, jsem mu sbalila noviny a jelo se domů. Svatba z toho rozhodně nebyla.

Zajímavé bylo cestování s dětskou lékařkou Maruškou. Dostaly jsme shodou okolností poukaz do stejného mezinárodního mládežnického tábora ve Švýcarsku. Poznaly jsme se až na nádraží. Maruška byla taková éterická osůbka, která měla velkou péči o mé duševní zdraví.  Žádala mě, že kdyby mi náhodou lezla na nervy, že jí to mám říct. Jenže mě o to žádala tak často, že mi tím neskutečně lezla na nervy. Také mě nutila jíst ovesné vločky namočené přes noc ve vodě. Protože to prý člověku krásně zalepí žaludek a pak nemusí celý den jíst. Zkusila jsem to jednou a bylo to, jakoby mi někdo strčil do žaludku cihlu. Zalepená Maruška si sice za ušetřený peníz nakoupila hromadu kapitalistických oblečků, ale já zase ochutnala snad všechny druhy švýcarských sýrů.

Nechvalně skončila i další dovolená. Jely jsme s kamarádkou. Znaly jsme se roky, ale nikdy jsme spolu nestrávily najednou více než pár hodin. Až namístě jsme zjistily, že jsme obě asi až příliš samostatné jednotky s odlišným názorem snad na všechno. Ve finále jsme se nebyly schopné dohodnout snad ani na tom, kudy půjdeme z pláže.

Abych ale nevypadala jako osoba nesnesitelná, s níž se každá dovolená promění v peklo, mám naštěstí na kontě i řadu cest, které se vyloženě vydařily.

Takže šťastnou ruku při letošním výběru… a vězte.  Někdy je lepší dovolená s prima partou v karavanu, než s jedním protivou v pětihvězdičkovém hotelu.

Evelína