Tajemné dědictví z Itálie…

19.07.2015 17:42

EvelínaMoje přítelkyně Ivanka se na mě obrátila v delikátní záležitosti. Přišel ji dopis od notáře z Itálie, moc mu prý nerozumí, ale asi se týká dědictví. Požádala mě jako osobu zkušenou o radu a o pomoc. Text byl v angličtině. Tedy v jazyce, který sice naprosto neovládám, ale díky stále sofistikovanějším internetovým překladačům umím přeložit. 

Četla jsem a četla a bylo to jako z pohádky. Její jméno je uvedeno v závěti jednoho italského státního příslušníka a notář sděloval další postup. Zeptala jsem se Ivanky, zda jí toto jméno něco říká. No jasně, že říkalo. Kdyby neměla sedmdesátku na krku, tak bych věřila, že se i krapet začervenala. Není to Ital, ale Čech jako poleno. A než stihnul emigrovat přes Německo do Itálie, tak s ním měla takový rozkošný románek. Tajný, samo sebou. Vždyť to přeci bylo ještě dávno předtím, než ctnostně ovdověla.

Bylo to čím dál zajímavější. Ale mělo to háček, respektive na naše poměry pořádný hák.
Od toho, aby se dozvěděla více, ji dělila pouhá maličkost – totiž zaplatit italský notářský poplatek ve výši poloviny jejího českého důchodu za zhotovení a odeslání ověřené kopie testamentu.

Zaplatit, nezaplatit? Poslat, neposlat? Tady byla každá rada drahá. A tak jsem si řekla, že za další zeptání nic nedáme. Nažhavila jsem google a do Itálie mířila prostá lidská prosba: "Než tuhle – pro mě opravdu spoustu peněz – zaplatím, můžete mi alespoň naznačit, zda hodnota mého dědictví za to stojí?"

Vsadila jsem prostě na kartu soucitu. Dva týdny se nedělo nic. Až konečně přišla odpověď. V příloze byla zdarma naskenovaná, rukou psaná závěť.

Ivančin tajný milenec rozhodně nebyl žádný troškař. Četla jsem se zatajeným dechem. Odkazovaly se tu domy, zahrady, byty, auta, obrazy, starožitný nábytek, eura na účtech v bankách i v hotovosti. 
A úplně nakonec (s plnou adresou do ČR) odkázal Ivance celých 1000, ovšem Kč českých.

No milé dámy, také si o něm myslíte to, co já?
Potíž je v tom, že Ivanka bohužel nepočkala a mezitím nestydatě vysoký notářský poplatek zaplatila.
Ach jo…

 

Vaše Evelína
 

P. S. Ale my to nevzdáváme a píšeme znovu…