Povinné ručení – řidiče mučení

12.10.2014 12:46

Z deníku Evelíny, Povinné ručeníMilé ženy,

myslíte si, že když to do vás někdo autem napálí, ochrání vaši peněženku zákonné pojištění –  řečené povinné ručení?

Nebuďte bláhové.

Přimotala jsem se náhodou k historce, kterou mi hlava nebere. Posuďte sami: Moje sousedka a kamarádka nedávno bourala. V podjezdu jí nedal přednost kamion. Naštěstí před ním začala duchapřítomně couvat. A tak se jim sice nic nestalo, ale její oktávka přezdívaná á Elinka dostala pořádně za uši. Dveře, blatník i  blinkr byly doslova na cimprcampr.

Viník se ke své odpovědnosti kajícně přihlásil a tak se vše sepsalo. A auto si odtáhli hoši z nedalekého autorizovaného servisu Škoda. Jednalo se o čítankový případ, kdy oprava bude uhrazena z povinného ručení účastníka silničního provozu, který nehodu zavinil. V tomto případě vlastníka kamionu. Tak se také nahlásila škodní událost příslušné pojišťovně. Které? Hádejte, můžete třikrát.  Trošku napovím: Jde o jednu ze dvou tradičních českých pojišťovacích společností a Česká pojišťovna a.s to není! Potud to bylo vše standardní a zcela v pořádku.

Ale…. co se nestalo za pár dní? Pojišťovací odborníci dali hlavy dohromady a vymysleli tuto ďábelskou strategii: Totiž, že škodu na jejím vozu nezaplatí celou, ale jen její poměrnou část.  A důvod? Vskutku dech beroucí: Auto prý bylo staré a tudíž bylo nepřiměřené při jeho opravě použít nové originální díly. 

A jak tedy měla moje přítelkyně postupovat? Objet si pár vrakovišť, v nich levně díly nakoupit, pak se dohodnout s nějakým melouchářem? Nechápu. Je tedy naší povinností s pojišťovnou předem konzultovat, kdo a jak bude vůz opravovat? To je podle mého názoru tedy pěkná blbost. Ale někdy se zdá, že v tom našem rozkošném českém ‚Absurdistánu‘ je možné snad úplně všechno. Tedy, pokud to dovolíme.

Moje sousedka se chce bránit a bude tento problém konzultovat s právníkem. Držím jí palce i u nohou!

Míšo, nedej se!

Evelína