Pane premiére Sobotko, i ty Brute?

01.02.2015 22:48

Včera neděle byla, včera byl krásný čas… zpívá se ve starém evergreenu. Je to tak, tuhe neděli mi bylo celkem fajn. Nemusela jsem brzo vstávat, vypustila jsem svou psí bandu na dopřála si pořádnou snídani, při které obvykle pouštím telku. Ta už pak běží celý den, i když se vlastně na ni moc nekoukám.

Pobíhám po bytě, poklízím, plním a vyprazdňuji pračku, vyprazdňuji a plním myčku a taky trochu vařím. A pak hupky k počítači, musela jsem totiž dodělat jeden článek. Sedím, ťukám do klávesnice a občas mi k uchu pronikne něco z té stále běžící televize.

Větička: „To bysme určitě nechtěli,“ vzbudí mou pozornost okamžitě. Jsem na ní totiž vyloženě alergická. Pohled na obrazovku mě ale celkem uklidňuje. Pronáší jí v nějaké anketě adolescent  v kalhotech s rozkrokem u kolen a v kšiltovce. No však ho to snad nakonec v té škole naučí, že se neříká bysme, ale bychom, říkám si celkem blahosklonně a znovu se nořím do své práce.

„Města přijaly opatření směřující…“ slova z úst krásné mladičké moderátorky zpráv se do mého ucha zapíchnou jako ostrý nůž, auvajs to bolí. Ta města přijala opatření, ty huso, vykřiknu spontánně s důrazem na koncovku. No jo, za mých mladých let to ještě novináři museli umět česky. To ale ještě novináři v televizi pracovali. Dneska je důležitější pěkná tvářička a korunka Miss než vysokoškolský diplom, dojíždí mi poněkud znechuceně hlavou a ťukám si dál svoji zápletku…

„Ty bílé místa…“ zaslechnu z úst známého reportéra a už jenom kroutím unaveně hlavou. Horší už to snad být nemůže…. Může! Přesvědčit se mám zanedlouho.

A je to tady: „Tyto rizika si jako vláda….“ Ztuhnu a otočím se i se židlí čelem k televizní obrazovce. Na ní nemluví nikdo jiný než premiér České republiky Bohuslav Sobotka. Zírám. I ty Brute? paroduji slavný Caesarův výkřik při jeho zavraždění na idy březnové. To snad proboha ne!
I když vlastně, proč ne? Vynoří se asociace s vybraným slovníkem našeho pana prezidenta. Ve škole jsem se  učila, že jde o argot (nespisovná mluva podřadných společenských vrstev). 

Inu,co se dá dělat. Budeme se  asi muset smířit s tím, že v naší televizi umí opravdu dobře česky jenom Ladislav Špaček, Marek Eben a paní profesorka Miriam Hejlová. Ještě, že je máme.

Ještě kliknu na hlášku: Kontrola pravopisu ukončena. A mám hotovo. Neděle se pomalu nachýlila ke konci. To mi to zase uteklo…


Vaše
Evelína