Loupaná plec

19.04.2014 12:27

Jedna a tatáž věc může potěšit, nadchnout a vzápětí rozčílit takříkajíc do bezvědomí. Je to zvláštní. Ale i to se stává.

Dnes jsem měla nějaké vyřizování v Berouně. Mám tohle město ráda. Třeba i proto, že si zachovává svou duši. Nenechalo se totiž zatím totálně „požrat“ od nadnárodních značek, ani od vietnamských podnikatelů. Často tu bývají všelijaké trhy, prodávají tu bylinky, kytičky, hrníčky a okolo malebného náměstí tu  stále tu najdete řadu různorodých obchůdků.

Já tentokrát zamířila do oblíbeného soukromého řeznictví a uzenářství. Hezká prodejna, tradice, vlastní výroba, velký výběr. Tak to má být. Mile mě překvapilo, že v nabídce měli dokonce i hovězí loupanou plec. Tu totiž mají opravdu málokde. Kilo sice stojí bratru přes 200 Kč, ale zase je to materiál.

Už moje babička říkávala: Děvče, pamatuj si. Z hovězího plecka uděláš všechno, ptáčky, roštěnou, dokonce i svíčkovou pečeni a nikdo nic nepozná. Maso bude jako dort. Ostatně asi proto je na masných pultech tak málo k vidění. Kousky plecka měli zabalené do folie v úhledných balíčcích. Jeden krásnější než druhý. Vybrala jsem si jeden šikovný za bratru tři stovky a spěchala s ním domů. 

Když jsem v kuchyni maso rozbalila, že si ho pěkně naporcuji a uschovám do mrazáku rozbušilo se mi srdce a málem mě trefil šlak. To, co zvenku vypadalo jako prvotřídní krásné a jemné masíčko, bylo po rozbalení uvnitř jedna velká, tlustá, mastná, lojovitá, tvrdá, slizká, odporná flaxa. Když jsem jí odstranila a zvážila, zjistila jsem, že  tvořila téměř polovinu balíčku.

Milý pane podnikateli..., takhle si velkou čest svému jménu neuděláte. Kdybych to do Berouna neměla více než 20 kilometrů, tak bych vám tu vaši prvotřídní loupanou hovězí plec bezpochyby omlátila o hlavu. Takto jsem z ní uvařila hrnec nejdražší hovězí polévky a na flaxách si pochutnají domácí zvířátka.

Příště si na vaší „balíčkovou metodu“ dám sakra velký pozor a zkontroluji si to hned (což radím i ostatním). A pokud se to bude opakovat? To bude scéna jako v Národním. Těšte se!

To byste rád věděl, kdy přijdu, co? Nechte se překvapit.

Evelína