Kyberšikana – reálné nebezpečí i pro vaše dítě!

19.10.2014 11:12

Čím se baví jedenáctileté holčičky? Možná byste se divili

_

Na panenky jsou už velké a na kluky ještě malé, a tak sjíždějí počítače. Když nevisí beznadějně na Skypu nebo na facebůčku, hrají hry. Jde vesměs o činnosti nevinné, dokud se ovšem něco nestane. Jako v rodině mé blízké přítelkyně.

Celé to odstartoval telefon z Londýna, kde si jejich starší dcera krátila volno mezi prací připojením na sestřin facebookový profil. Okamžitě zjistila, že cosi je hodně v nepořádku, stránka byla totiž plná vulgárních obrázků a oplzlých textů, nad kterými by se začervenal i nejeden otrlý chlap. Duchapřítomně hned napsala, že majitelka těchto stránek není autorkou tohoto obsahu a hned zavolala rodičům do Čech, aby ten problém urychleně řešili. Což se také stalo. Začali křížovým výslechem dcerky. Vyšlo na povrch, že ta je již delší dobou ve škole obětí šikany dvou svých spolužaček, které jí nadávají, vysypávají tašku atd. a tahle odpornost byla dílem jedné z nich.

Umožnil jí to fakt, že jí kdysi pomáhala profil na facebooku vytvářet a znala zřizovací heslo. Tahle šikanující školačka byla dokonce tak rafinovaná, že před svým útokem ještě stihla změnit další přístupové heslo, takže šikanovaná dívka a posléze ani její rodiče se vůbec nemohli na napadené stránky dostat. Nakonec je navedla nápověda, kterou provozovatel acebooku specielně zřídil právě pro tyto případy a vše dobře dopadlo. Inkriminovaný obsah po asi pěti hodinách z internetu konečně zmizel. Během této doby si ho však mohl přečíst leckdo, postižená měla mezi několika stovkami přátel nejen své vrstevníky, ale i příbuzné, sousedy... Sečteno podtrženo: Pro rodinu v prostředí maloměsta slušný masakr.

                                                   

Co s tím dál? Hlavní aktérka toho nechutného útoku by podle mého názoru měla být exemplárně potrestána před celou třídou minimálně sníženou známku z chování, aby se podobné praktiky nešířily školou dál jako mor. Ale tak jednoduché to prý není. Škola na to má své postupy. Nejdříve se svolá třídnická hodina, kde se vysvětlí co se stalo a děti píší, co o tom incidentu vědí a co si o něm myslí. Pokud šikana pokračuje, svolají se rodiče všech zainteresovaných školaček. A kdyby ani tohle nezabralo? Pak je stále ještě možnost podat trestní oznámení. Já bych sice postupovala svižněji, ale doufejme, že škola ví co dělá. Jak jsem se dozvěděla, není to zdaleka první případ, podobné incidenty se již objevily zejména na učilištích a středních školách.Alarmující ovšem je, že tentokrát jde o jedenáctileté holčičky.

A tak se ptám. Je vaše dítě na facebooku, i když mu zdaleka ještě „povolených" 13 let? Možná ano a vy o tom ani nevíte. Stačí jen zfalšovat ve vstupním formuláři datum narození. A tak se tam radši občas mrkněte! Při sebemenším náznaku, že vaše dítě v něčem podobném jede, jednejte. Není to legrace. To co jsem výše popsala je  kyberšikana a ta zakládá skutkovou podstatu trestného činu. Nehovoříc o tom, jak podobné negativní prožitky mohou poznamenat psychiku šikanovaného dítěte.

*Kyberšikana nejčastěji bývá postihována podle ustanovení trestního zákona, a to jako  omezování osobní svobody, vzbuzení důvodné obavy, poškozování cizí věci a další. Pachatelé mladší 15 let nejsou trestně odpovědní, neznamená to však, že nemohou být potrestáni. Trestní odpovědnost nesou rodiče..*

Evelína