Houbové hlášení z Brd

09.08.2014 22:52

Deník EvelínyTento týden se mě zeptalo asi deset lidí, jestli už  u nás rostou houby. Všem jsem slíbila, že to zjistím a dám vědět. Což tímto činím:

Včera jsem  si vzala svůj nejmenší košíček a dychtivě se vydala se do okolních  lesů, které tvoří tzv. hranici vojenského újezdu Brdy. První dojem byl dobrý, v lese už není sucho,  tu a tam rostou tzv. kuřátka a občas i nějaká ta prašivka, a to je slibný začátek.

Nasadila jsem tedy všechny své tajné houbařské zbraně. Chodila jsem všude tam, kde se drží vlhkost. Podél potůčků, v příkopech a…nic. Zkusila jsem to i po prosluněných okrajích lesa i kolem cest, kde se také nejednou zadaří. Méně zkušení houbaři se totiž hrnou rovnou do lesních hlubin, čím dál, tím lépe a tato místa ignorují. Jenže tentokrát zase  nic.

Ještě jsem se  na pár minut vnořila do pěkného roštíčka, kam by normální člověk nevstoupil ani omylem, ale poněkud šílený houbař tu slavívá úspěchy. Marná snaha.  Nepočítám – li větvičky ve vlasech a jehličí snad všude i v těch nejintimnějších partiích, výsledek byl opět téměř nulový.

A tak jsem nakonec všechna tato osvědčená houbařská moudra opustila a začala jsem jen tak křížem krážem bloumat lesem. Ukázalo se, že tato metoda nakonec byla nejúspěšnější.

Tři hodiny mi vynesly asi půl košíku  (masáků, hříbky, babky, klouzky).

Sečteno, podtrženo: Nebyla to ostuda ani velké vítězství. Ale především nádherná procházka..

Byla jsem spokojená

Cestou z lesa mi radost trošku pokazil jistý postarší manželský pár, který společně vláčel k autu obrovský koš výstavních bílých hřibů. Kde je našli, přirozeně neprozradili. Jen neurčitě mávli rukou směrem kamsi do lůna nekonečného vojenského prostoru, kde jak už roky slýchám z vyprávění místních – tahle báječná „hřibonosná“ místa jsou.

Jenže tam si troufnou jen ti nejzkušenější, nejenže tu hrozí pokuty, ale ztratit se tu je až příliš snadné. Takže nic pro mě.

Mimochodem prostor neprostor k večeři byl kuřecí plátek na hříbkách se smetanová omáčkou. Mňam!

Evelína

P.S: A co u vás? Rostou?