Díky Knižní klube!

04.06.2014 20:10

Díky, knožní klube!Od dětství jsem ráda četla a tak není nic zvláštního, že jsem se už na střední škole stala členkou Knižního klubu.

Pamatuji se, že klubové novinky vycházely ve čtvrtek, kdy se před prodejnou vydavatelství Odeon v ulici na Florenci od rána táhla dlouhá fronta.  Ne na všechny se dostalo.

Holt taková byla doba.

Knižní klub prošel určitými vlastnickými peripetiemi, ale přežil až do současnosti. Fronty na knížky dávno zmizely. Vydavatelé  se trumfují a knihkupectví praskají ve švech. Na internetu  se dá sehnat prakticky cokoliv a doručí vám to se slevou do 48 hodin.

Přesto jsem členkou  Knižního klubu zůstala. Čtyřikrát ročně mi pošťák vhazuje do schránky katalog a já v něm vždycky začnu lačně listovat. Knížky jsou tu sice k mání za nižší členskou cenu, ale za to s tučným poplatkem za poštovné. 

Byly roky vypasené, kdy mi chodily domů balíky knih i léta hubená, v nichž jsem si mohla dovolit jen jednu jedinou povinnou knížku, kterou jsem si  navíc vyzvedla osobně, abych ušetřila.

Holt i taková byla doba.

Kolikrát jsem si nad nezaplacenými složenkami říkala, že už to členství ukončím, stejně je to takový anachronismus. Ale nakonec jsme to stejně nikdy neudělala. Proč? Nevím. Snad z nějaké piety.

A tak se stalo, že jsem si spočítala, že letos jsem jeho členkou už neuvěřitelných 35 let. 

Dneska mi doma zazvonil telefon. Příjemný hlas se mi představil jako Knižní klub. Prý mi volají jako dlouholeté, věrné a velice vážené  zákaznici.

Moje čtenářské srdíčko se pyšně zatetelilo. Tak přeci jen na mě nezapomněli. Je to je od nich hezké. V hlavě mi zazněly famfáry a rozlilo se sluníčko. Teď to přijde. Možná dostanu jako dárek nějakou hezkou knížku, nebo dárkovou poukázku. Nemohla jsem se dočkat:

„ A  tak pro Vás máme mimořádnou nabídku.“

 „Tak už to neprotahujte a řekněte to,“ nemohlo se v duchu dočkat moje ego. „To je od vás hezké jakou?“ zeptala jsem se navenek s pracně předstíranou lhostejností.

„Máme pro Vás výhodné úrazové pojištění.“

Famfáry v mé hlavě zmlkly a svět zčernal. Zavěsila jsem.

Díky knižní klube! Zaprodal jsi kontakt na mě za mrzký pojišťovací peníz.

Holt taková je dnes doba.

Evelína