Dermacol14

18.10.2020 23:17

SOUTĚŽ BYLA UKONČENA

Roušky se v posledních týdnech staly nutnou součástí našeho života. Změna hodně postihla ženy a dívky zvyklé na každodenní líčení. 

Může to vypadat, že se make-upy a rtěnky vrátí „na scénu“ až když se roušek definitivně zbavíme, ale není tomu tak. 

Oblíbení spojenci ženské krásy vůbec nemusí přijít zkrátka. V časech, kdy rouškou chráníme sebe i ostatní, může vhodný make-up pod ní ochránit naši kůži. A to doslova.

Dekorativní kosmetika je klíčem k dobrému pocitu,“ říká Věra Komárová (vpravo), majitelka české kosmetické značky Dermacol.

„Dostáváme neustále množství dotazů od zákaznic, které se ptají, zda svůj oblíbený make-up a rtěnku mohou používat, i když nosí roušku. Já sama se líčím stále, make-upem odolným vůči otěru a dlouhotrvající rtěnkou.“

Její postup schvalují také dermatologové, jejichž ambulance se v posledních dnech častěji zaplňují pacienty a pacientkami s různými projevy dermatitidy nebo akné.

 „Používání make-upu je součástí základní péče o pleť, nemusíme se ho vzdát ani nyní. Pokud totiž nosíte roušku delší dobu, kůže je náchylnější ke vzniku zánětlivých změn. 

Nejvíce postiženými bývají osoby se suchou pokožkou, atopickou dermatitidou, ale i seboroickou dermatitidou nebo akné, při kterých hraje důležitou roli vnější prostředí,“ vysvětluje MUDr. Prof. Jana Hercogová, CSc., MHA, primářka Dermatoveneroligické kliniky 2. LF UK Nemocnice Na Bulovce, která sama z vlastní zkušenosti doporučuje dlouhotrvající make-up i rtěnku jako ochranu.

Předsedkyně České akademie dermatovenerologie schvaluje i „přestávky“ v nošení roušky během dne. „Ideální je nošení roušky po dobu blízkého kontaktu s dalšími lidmi. Překvapí mě, když vidím člověka s rouškou daleko od lidí v přírodě. 

Některé ženy se ‚pod roušku‘ nelíčí, a třeba i proto si ji možná zbytečně nechávají na tváři,“ říká lékařka.

Když rouška dobře sedí, dochází pod tímto krytím k mírnému pocení až zapaření pokožky. To může znamenat problém pro pleť s atopickými sklony či seboroickou dermatitidou. Lidem s citlivější pokožkou bych doporučila krémy k urychlení hojení, může jít například o ty, jež se používají u miminek na ošetření kůže pod plenkami,“ říká další dermatoložka, MUDr. Andrea Vocilková. 

Podle jejích slov nelze proti použití make-upu pod roušku nic namítat: „Na bezproblémové pleti působí make-up jako určitá ochrana.“

Rouška jako výmluva či důvod pro „no make-up“ tak ani podle lékařů neobstojí. Běžné líčení, tedy podkladový hydratační krém, make-up a rtěnka rozhodně není na závadu. Pleť ale samozřejmě potřebuje v tomto období zvýšenou pozornost. 

Součástí líčení musí být – stejně jako jindy – i důkladné čištění pleti a její hydratace. Suché kůži je třeba dodat hydratace více, aknózní pleti zase prospějí lehčí krémy s větším obsahem vody a menším obsahem tuku. Navíc ani pod rouškou nelze zapomínat na fotoprotekci celého obličeje – optimální je trvale používat denní hydratační krémy i make-up s UV ochranou,“ dodává MUDr. Jana Hercogová.