Co má společného vaše štěstí s podvodníky z Nigérie?

23.11.2014 20:41

EvelínaJistě to znáte. Čas od času se to objeví v poště každému – nevyžádaná pošta. Zvláště dva její druhy obzvlášť nesnáším, protože si pohrávají s lidskými city.

Jedna skupina se odkazuje na nemocné děti a nechtěná štěňátka, kterým údajně pomůžete, když tento poplašný e-mail (odborně se mu říká HOAX) pošlete plni soucitu nejlépe na všechny mailové adresy co máte.

Druhou skupinu osobně považuji za ještě mnohem odpornější. Jsou to takové ty zcela nevinně se tvářící a na první pohled neškodné dopisy. Některé jsou dokonce i celkem graficky zdařilé. Jejich obsah, který slibuje štěstí, lásku a zdraví, může mít náboženskou patinu, ale mohou to být třeba jen roztomilé obrázky čehokoliv určené pro potěšení vaše i vašich přátel. Všechny ovšem jsou koncipovány stále podle stejného scénáře. Jejich „kouzlo“ funguje výhradně jenom tehdy, když je příjemce přepošle dál na předem určený minimální počet adres. A největší podpásovka přijde nakonec.

Když neposlechnete a tento, řekněme „řetěz štěstí“, přerušíte, připravte se na nejhorší. Obvykle následuje výčet katastrof, co postihly podobné hříšníky. Onemocněli, zemřeli, přišli o děti, o všechny peníze a kdo ví co ještě.  Zde nejeden dosud pevný postoj bere za své a řetězový nesmysl vyrazí dál do útrob internetu, kterým prorůstá jako kořeny zvláště úporného plevelu, jen někdy s omluvou tohoto typu: „Promiň, to nejde neposlat… Raději posílám, co kdyby.“

Prostě tyto podvodné e-maily velmi nechutně parazitují na nejhlubších lidských emocích, jakými jsou strach ze smrti, nemoci či chudoby, obavy o zdraví našich nejbližších atd…

To jediné vysvětluje, proč je rozesílají i lidé jinak moudří a vzdělaní. Protože tyhle vnitřní strachy máme všichni bez ohledu na tituly před nebo za jménem. Dovedu si představit, jak podobný e-mail může vyděsit těžce nemocného člověka, nebo mladou maminku živořící na mizerných alimentech a další adresáty s nejistou budoucností..A je mi z toho zle.

A proč vlastně vznikají další nové verze těchto řetězových nesmyslů? Má z toho vůbec někdo prospěch? Vždyť to nedává smysl? Ale dává a veliký!  Při svých cestách internetem fungují jako mucholapka, jen místo much na sebe geometrickou řadou nalepují další a další mailové adresy. A ty se mohou stát předmětem  dalších obchodů.  A než se nadějete můžete se stát terčem internetového útoku třeba z Nigérie.

Jak přišli zrovna na moji adresu, budete kroutit hlavou. Tak a teď už to víte jak. Obrana je jediná: Neposílat a nešířit tuto osvětu dál… Myslete na to, až budete chtít například svým 20 přátelům popřát štěstí, zdraví a dlouhá léta.

PS. Když tuto moji poznámku pošlete na 200 adres, narostou vám třetí zuby. A když ne, tak vám ty současné vypadají. Hahaha…

Evelína