Causa Ladies apartment

23.08.2014 11:39

Víte o tom, že  u nás na dálkových vlakových trasách existují kupé vyhrazené výhradně pro ženy?

Přišla jsem na to zcela náhodou, když přede mnou průvodčí vyzval mladého muže, aby si přesednul jinam. Je tomu tak! Říkám: Hurá!

Důvod je zřejmý, jde o pocit bezpečí žen, které cestují samy.

Začala jsem tedy ženské kupé na svých cestách vyhledávat. Všimla jsem si, že tu bývá celkem plno. Takže asi nejsem sama, komu se ten nápad líbí.

Mrkla jsem se na internet a zjistila jsem, že se ovšem kolem této novinky Českých drah strhla mohutná diskuse. Aktivisté mužských organizací bijí na poplach. Protestuje Svaz otců, Svaz mužů a já nevím, kdo ještě. Prostě pánové se bouří!„Je to diskriminace,“ volají.„Proč ženy mají své kupé a muži ne?“

Onehdá jsem se ale ve vlaku jednoho rozohněného „z kupé vykázaného“ muže zeptala. 

„A kdyby se místa vyhrazená výhradně pro muže skutečně zavedla, vy si tam opravdu půjdete sednout?“ Hluboce se zamyslel a pak upřímně odpověděl, že ne.

Jsem toho názoru, ať klidně mužská kupé dráhy zavedou. Jsem přesvědčená, že si je jako šikovné vlakové seznamky oblíbí především naše gay komunita. Tak v čem je vlastně problém?

Já osobně ho vidím snad jenom v tom, že ženská kupé nejsou dostatečně výrazně označena,

A mužům bych vzkázala ať zklidní hormon. Jako by nestačilo, že mají snazší kariérní růst, vyšší platy než ženy na stejných pracovních pozicích, o podílu žen v politice nemluvě…

No tak pánové, trochu velkorysosti by to chtělo. Nechte nám alespoň to ženské kupé ve vlaku!

Evelína

 

P. S. Včera ráno jsem opět usedla do svého oblíbeného ženského kupé č. 9.

Potíž byla ovšem v tom, že jsem tam byla jediná žena. U jednoho okénka vyspával muž středního věku opičku, u druhého dva adolescenti hráli počítačovou hru, což doprovázeli různými hlasitými zvukovými projevy. Průvodčí všem suše orazítkoval jízdenky a neřekl ani popel. Zvedla jsem se a šla si sednout jinam.

Takže možná je to všechno jen hromada humbuku pro nic. Dobrý nápad, který se nepodařilo prosadit. Ostatně v našich zemích nic nového pod sluncem.