Březen = měsíc absolutní svobody čtení!

02.03.2014 11:32

 

Onehdy jsem na netu narazila na diskusi, zda březen ještě stále je či není měsícem knihy?

Nedočetla jsem. Protože je mi to fuk. Je to stejně jen hloupé marketingové klišé. Potíž je jinde.

Pro mě za mě, ať je měsícem knihy třeba duben, červen nebo září. Jen když to přispěje k tomu, abychom se my - lidé stále ještě čtoucí knížky - nestávali jakýmisi zvláštními podivíny, pro které zbytek „internetové a facebookové“ společnosti přestává mít pochopení.

Proto hlásám: Ať je letošní březen měsícem absolutní svobody čtení! Kdo chce, ať si čte co chce a pěkně podle svého gusta. Pohádky, detektivky, verše, červenou knihovnu, historické či společenské romány, cestopisy, literaturu faktu, scifi…prostě všechno, co nás baví. Kašleme na to, co si o tom ostatní myslí. Nemusím  například číst Padesát odstínů šedi, když mě zrovna zajímá Jaro na zahradě, že  …

Svoboda ale není jen o obsahu, nýbrž i o formě. V současné době jsou vedle obyčejných knih trendy třeba ty elektronické, na které potřebujete čtečky. V raním metru jich vídám stále víc. Jsou praktické, skladné, lehké v porovnání s tradičními knihami i mnohem levnější. Jednoznačně jim patří budoucnost.

Tyhle „knížky“ jsou sice šedivé, studené -  nemají žádné nápadité obálky, titul ani patitul, o ilustracích nemluvě, jako by byly mrtvé. Ba dokonce nemají ani tu krásnou hedvábnou šňůrku na založení.  ( Omlouvám se, je to asi i trochu profesionální deformace. Kdysi jsem totiž studovala grafickou úpravu knih).  Ale…Proč platit za novou klasickou knihu 250 Kč,když stáhnutí elektronického knižního textu stoji pár korun. Jednou se nám celá knihovna se vejde na miniaturní flash disk.

Nedá se to zastavit.

Nebo se mýlím ?

Evelína