Rostou? A jak! Milovníci hub jásají. Sbírá se, co se dá. Proto neuškodí připomenout si, které houby sbírat a kterým se vyhnout + pár zásad, aby se houbová euforie neproměnila ve zdravotní šlamastyku. A co na talíř? Zkuste někerý z námi vybraných receptů. 

Jak se neotrávit:

  • Sbírejte jen to co opravdu znáte
  • Poraďte se se zkušenými houbař
  • Nechte v lese staré a plesnivějící plodnice
  • Nedávejte houby do igelitové tašky
  • Po houbovém jídle to raději nepřeháníte s alkoholem

 

Pokud je po jídle zle:

  • Nebraňte se zvracení, pijte vodu
  • Vezměte si černé uhlí a projímadlo, pití mléka nepomůže
  • Spěchejte k lékaři, sebou vezmete zbytek jídla či vzorek zvratků
  • Pamatujte si, kdy jste houby jedli., ne vždy otrava nastává hned, muchomůrka zelená se začne projevovat za 8 hodin či více, pavučinec plyšový až za dva týdny.

 

 

 
 
Jedlé

Bedla vysoká

Od července do října na pasekách a okrajích lesů Zpracovávají se jen klobouky, jsou z ní skvělé smažené řízky. Mladé plodnice nelze plnit směsmi a zapékat. Pozor na záměnu s jedovatou muchomůrkou zelenou!

 

Čirůvka májovka

Od dubna do června. V trávě, u cest, v zahradách. Májovka vydává intenzivní moučnou, až plošticovou vůni. Možno zaměnit za smrtelně jedovaté: vláknici Pattouilardovou nebo závojenku olovovnatou.

 

Holubinka trávozelená

 Od června do října, v lesích, parcích, obzvlášť hojně pod břízami. Má jemnou chuť.

Pozor na záměnu se smrtelně jedovatou muchomůrkou zelenou.

 

Hřib hnědý

Od června do října velmi hojně, především ve smrčinách, ale i v listnatých v lesích. Póry se pomačkáním  silně zbarvují do modrozelena.  Kuchyňsky všestranně použitelný, chutný ve směsích, polévkách, jako řízek.

 

Klouzek sličný  

Roste červen až listopad, hlavně pod modříny, v lesích všech typů. Díky své jemné chuti je oblíbený ve smetanových omáčkách, nádivkách, masových směsích. Často se nakládá do octa.

Hřib kovář

Od července do listopadu, ve smíšených a listnatých lesích, pod smrky a buky. Při poranění modrá. Potřebuje delší tepelnou úpravu, jinak je všestranně použitelný, chuť má nevýraznou. Musí se dlouho vařit. Může se zaměnit za hřib satan.

Kozák březový

Výhradně pod břízami, ve všech lesích, červenec až říjen. Kuchyňsky všestranně použitelný, sbírají se jen mladé plodnice.

 

Křemenáč borový

Od července do října, výhradně pod borovicemi, roztroušeně.

Jako ostatní křemenáče je všestranně použitelný

Liška obecná

Od června do října, zejména v jehličnatých lesích. Jedna z nejkvalitnějších hub, nebývá červivá. Je vynikající na smetaně, v bílých polévkách a omáčkách. Potřebuje delší tepelnou úpravu, lze ji nakládat.

 

Muchomůrka růžovka

Ve všech lesích, zvláště smrčinách. Roste i za sucha. Při poranění růžoví. Ztlustělý, často červivý třeň, rýhovaný prsten. Vhodná pro tepelné úpravy, má výraznou masovou chuť. Pozor na záměnu s jedovatými muchomůrkami tygrovanou, Porfyrovou a královskou!.

 

Pýchavka obecná

Od června do října velmi hojně, roste v lesích, na mezích a pastvinách. Pouze mladé plodnice se hodí do omáček, polévek a speciálních úprav. Nevhodná do smaženice, k sušení, nakládání.

 

Ryzec pravý

Roste na okrajích lesa v trávě, často ve smrčinách a mlází. Od srpna do listopadu, ve vyšších polohách hojně. Pověstný je naložený v octě či pečený na sádle. Jinak jen ve směsi. Možno zaměnit za nejedlý ryzec kravský.

 

Hřib smrkový

Od července do listopadu velmi hojně, především ve smrčinách. Mladé hříbky jsou vynikající v octě, střední ve směsích, větší jako řízky. Může se zaměnit za nejedlý hřib žlučník.

 

Hřib Strakoš

Od července do listopadu, v jehličnatých lesích, zvláště v borech.Hodí se k sušení i nakládání  a chutná dobře v polévkách, omáčkách i smaženici.

 

Žampion polní

Na pastvinách, loukách, zahradách, květen až listopad. Kuchyňsky  všestranně využitelný. Možné zaměnit za prudce jedovaté houby: muchomůrky jízlivou a bílou, závojenku olovovou a též jedovatý žampion zápašný.

 

Hřib žlutomasý

Od června do listopadu, velmi hojně, ve všech lesích. Sbírají se pouze mladé plodnice. I když snadno podléhají plísní, musí se rychle zpracovat, nejlépe do směsi.

     
 

Jedovaté

Muchomůrka bílá

Vyskytuje se  často pod buky, habry, duby, místy hojně. Nejčastěji se dá zaměnit za žampiony nebo holubinky.

 

Čepičatka jehličnatá

Roste od května do října na padlých kmenech a pařezech stromů, v malých trsech, i jednoltivě. Vždy se jedná o dřevo jehličnanů. Za vlhka má slizkou pokožku. Je smrtelně jedovatá.

Záměna možná za velmi chutnou opěnku měnlivou, která roste převážně na dřevě listnáčů.

 

Muchomůrka jízlivá

Od července do října,  Vyskytuje se hlavně v podhůří. Je smrtelně jedovatá!

Zaměnitelná za žampiony!

 

Mochomůrka zelená

Od července do října, v listnatých lesích i mimo ně. Různé barevné varianty. Vyrůstá z kalicha, prsten může být hladký i rýhovaný. Smrtelně jedovatá!. Možná záměna za jedlé holubinky nazelenalou a trávozelenou.

 

Hřib satan

Od června do září v teplých listnatých lesích a parcích. Bělavý klobouk, červenooranžové rourky a noha. Slabě modrá. Prudce jedovatý za syrova! Možné záměny: jedlé hřiby koloděj, kovář.

 

Muchomůrka tygrovaná

V lesích v teplých oblastech.  Smrtelně jedovatá! Může se  zaměnit za jedlé muchomůrky růžovku a šedivku.

 

Vláknice Patouillardová

Od května do září v listnatých lesích a parcích. Smrtelně jedovatá! Otrava se projeví do půl hodiny po požití. Dá se zaměnit za jedlou čirůvku májovku.

 

Kuřátka zlatá

Rostou ve  skupinách. Od července do října v listnatých a smíšených lesích.  Mladé plodnice jsou medově žluté, ve stáří okrové. Mírně jedovatá houba. Po požití způsobuje podráždění tlustého střeva, má projímací účinky.

 

Ryzec kravský

Roste od června do listopadu ve světlých lesích, často pod břízami. Klobouk na okrajích chlupatý, se světlými pruhy. Má ostrou palčivou chuť, vyvolává silné průjmy a zvracení.

 

Holubinka vrhavka

Roste od července do října ve všech lesích, především jehličnatých. Voní po ovoci, ale chuť má palčivou. Po požití vyvolává silné žaludeční potíže a zvracení.