Dobré rady do domácnosti

Jak na vinné mušky

Nejlépe je  zaženete balsamikovým octem, s trochou cukru nebo hřebíčku. Nalijte ho do misky a nechte na pracovním stolel v kuchyni. 

Čištění šperků

Čas od času je očištěte vlhkým hadříkem namočeným v lihu. A zrhuba za půl roku je nechte přelešiti ve zlatnictví, a také přkontrolovat upevnění kamenů či spojů.

Skvrny od mléka

Studená voda s trochou pracího prostředku vyčistí skvrny od mléka či jogurtů. Zaschlé starší skvrny odstraní líh nebo koncentrovaný saponát. Pak prádlo vyperete v pračce při teplotě vody do 30 stupňů.

Žehlička a spáleniny na látce

K odstranění připáleniny na žehličce můžete použít zubní pastu a ocet nebo cibule.  Pastu naneste na hadřík a jemným krouživým pohynem čistěte plochu. Pokud přiškvařeniny nezmizí, horkou  žehličkou několikrát přežehlete hadřík namočený v octu. Malé spáleniny způsobené příliš horkou...

Proutí oživí citron

Proutěné a slaměné výrobky nejprve omyjte v teplé slané vodě a měkým hadříkem jemně vysušte. Na oživení zvýšení přírodního lesku platí citronový olej. Pokud ho nemáte, nahradí ho čerstvá citronová šťáva.

Jak odstranit vosk ze svícnů?

Vánoce se neobejdou bez pravých voskových svící. Jenže zbytky vosku se odstraňnují velmi těžko. Paní Mitášová z Hranic na Moravě má na to osvědčený recept. Skleněné, porcelánové i kovové svícny ponoří do studené vody, kterou pomalu zahřeje k varu. Vosk ze svícnů pak snadno setře. Aby svíčky...

Olivový olej na nábytek

Jako nový bude zas zářit leštěný nábytek, když ho vyčistíme směsí olivového oleje a citronové šťávy. Na dřevěný stačí olej sám – mírně ho zahřejeme a kouskem flanelu nábytek vyčistíme.

Citron provoní prádlo

Bílé bavlněné prádlo bude svěže vonět i bez použití drahého avivážního prostředku. Do pračky přidáme 1–3 půlky citronu. A co víc, ještě se vybělí.

Čistíme popelník

Slabou vrstvou leštěnky na nábytek potřete vnitřek popelníku. Bude se snadno čistit – nic se do něj nepřilepí a popel se rychle uvolní.

Vlhkost v šatníku

Vlhkost šatníku spolehlivě odstraní a pohltí několik hřebíčků rozložených na tácku nebo na misce. Můžeme použít i hrách, rýži nebo kuchyňskou sůl.
Záznamy: 1 - 10 ze 21
1 | 2 | 3 >>