Hrady a zámky, kde se točí pohádky

Nejen děti, ale i dospělí si o vánočních svátcích dopřávají své oblíbené pohádky. Televizní program je jimi doslova nabitý. A víte, kde se známé filmové pohádky natáčely? Většina z nich na českých a moravských hradech a zámcích. Některé z nich můžete ještě letos navštívit.

celý článek

 

PERNŠTEJN   (Jihomoravský kraj)

Dokonalá kulisa pro strašidelné pohádky či horory. Točily se tu pohádky Jak se budí princezny, Sedmero krkavců, Pták Ohnivák, Čert ví proč, Sen o krásné panně, Sůl nad zlato a desítky filmů z řady zemí, např. upírský snímek Van Helsing nebo velkofilm Johanka z Arku.

V prosinci sem můžete pouze o víkendu 12.–13. 12., na akci Vánoce na Perštějně, kdy si projdete zimní hradní nádvoří (Klasické prohlídky paláce se nekonají), dopřejete si "vánoční" občerstvení a koupíte (či vyrobíte) si vánoční dekoraci.       www.hrad-pernstejn.cz

 

ŠVIHOV  (Západočeský kraj)

Na vodním hradě z 16. století se v roce r. 1973 točil i kousek pohádky Tři oříšky pro Popelku. Zámecké interiéry můžete vidět také v pohádce Tři životy. Z ostatních snímků vzpomeňme hlavně velkofilm Doktor Živago.

 Od 26. do 30. prosince 2015 budou každý den vypraveny dvě prohlídky upravené trasy "Hrad", a to vždy v 11 a 13 hodin.  Můžete tak zjistit, jaká atmosféra na hradě vládla během nejkratších dní v roce.          www.hradsvihov.cz

 

PLOSKOVICE  

(Ústecký kraj)

Zámek s arkádovými galeriemi je vyhledáván českými i zahraničními filmaři. Interiéry i exteriéry můžete spatřit v pohádkách Princ a Večernice, Jak si zasloužit princeznu, Jezerní královna, Čertova nevěsta, Duch nad zlato.

Z filmů a seriálů jmenujme např. Odcházení v režii Vácava Havla, Jára Cimrmann ležící spící, Rusalka, seriál První republika,   ze zahraničních pak především Amadeus, Sarajevský atentát, Příběhy mladého Indiana Jonese, Honoré de Balzac, Červený Bedrník a další.

Akce  ZÁMECKÉ INTERIÉRY A VÁNOCE nabízí jedinečnou  možnost navštívit hrad v prosinci je víkend 12. – 13. 12. ,kdy se tu  koná Kostýmované oživené prohlídky s vánoční atmosférou. Začátky jsou v 15 hodin.    www.zamek-ploskovice.cz

 

DOBŘÍŠ  (Středočeský  kraj)

V dobříšském zámku si filmaři podávaj ruce. Točila se tu pohádka Princezna ze mlejna I. a II. Z ostatních filmů to jsou například Jack Rozparovač s Johny Deppem,  Iluzionista s Edwardem Nortonem, televizní seriál Borgiové a mnoho dalších.

Zámek je otevřen celoročně. Předvánoční atmosféru si můžete užít při adventních prohlídkách, které se konají  o víkendech 12. – 13. a 19.– 20. prosince.    www.zamekdobris.cz

 

SYCHROV (Liberecký kraj)

Novogotický zámek si zahrál v pohádkách Radúz a Mahulena, Zlatovláska, Strašidlo cantervillské, Růžový keř, Nesmrtelná a Nejkrásnější hádanka. Vznikly se tu filmy Romanovci, Kosmetička a zvíře s Timothy Daltonem, Tmavomodrý svět, S Jakubem na rybách aj.

V prosinci je zámek uzavřen, konají se jen vánoční koncerty 12. a 26. 12 .    www.zamek-sychrov.cz

 

TELČ  (Jihomoravský kraj)

Telčský zámek a historické náměstí tvořily kulisy k pohádkám a fimům Jak se budí princezny, Dům u zlatého úsvitu, Pyšná princezna, Hry lásky šálivé, Nezralé maliny,  Z pekla štěstí a v nezapomenutelné komedii Až přijde kocour s Janem Werichem v hlavní roli.

V prosinci(19. 12. 2015 - 20. 12. 2015) zde můžete vidět komponovaný pořad vycházející z biblického příběhu o Ježíškovi – Živý betlém. Vytvoří ho folklórní soubory Podjavořičan a Kvíteček.

http://www.zamek-telc.eu

 

 

BOUZOV  (Olomoucký kraj)

Romantický hrad  je pro pohádky jako stvořený. V 80. letech minulého století se zde točily Kopretiny pro zámeckou paní, Třetí sudička a jedna z nejoblíbenějších pohádek O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Hrad si našli pro natáčení i zahraniční filmaři  – vznikly tu tři z pěti italských koprodukčních fantazy filmů Fantaghiro, točil se Stín zmizelého, Napola, Loupežník Hotzenplatz a Království potoků.

Štědrovečerní prohlídka od 15 hodin vás provede vyzdobeným hradem. 

Vánoční hrad Bouzov (26. – 27. 12.  od 15 hodin) – prohlídky slavnostně vyzdobeným hradem. Na prvním nádvoří je vánoční dílna pro děti. 

Silvestrovské prohlídka – s překvapením poslední den roku 2015. Prohlídky budou probíhat od 13 do 16 hodin.      www.hrad-bouzov.cz

 

KROMĚŘÍŽ (Zlínský kraj)

Barokní zámek Kroměříž  najdete v pohádkách Žabí princ, Peklo s princeznou a také se zde natáčely v roce 1983 scény oscarového Formanova filmu Amadeus  Od té doby zde vznikly další významné snímky jako Od rána do úsvitu, Krajina mého srdce, Mládí Indiana Jonese, Napoleon. A také některé scény filmu Chateaubriand.

 www.zamek-kromeriz.cz

 

LEDNICE (Jihomoravský kraj)

Pohádky O zakletém hadovi, Pohádka o Malíčkovi, Šípková Růženka, Sedm havranů, Fantagiro, Dračí prsten – to je jen malý výčet  z pohádek, které se točily na jednom z nejkrásnějších zámků u nás, který je jako součást Lednicko-valtického areálu zapsán v seznamu kulturního dědictví UNESCO.

V prosinci je zámek zpřístupněn o sobotách a nedělích od 10 do 16 hodin, a to pouze I. prohlídkový okruh, kde se nacházejí reprezentační sály , které sloužily k pořádání plesů a jiných společenských akcí.

www.zamek-lednice.cz

 

KŘIVOKLÁT (Středočeský kraj)

Počátky hradu sahají až do 12. století. Na filmovém plátně se objevuje v mnoha pohádkách a filmech. Jmenujme Třetí princ, Jak se budí princezny, Honza málem králem, Tři veterání, Noc na Karlštejně, Slasti otce vlasti, Anděl Páne, Johanka z Arku, Bathory... Zářily zde i hollywoodské hvězdy jako Angelina Jolie a James McAvoy ve filmu Wanted nebo Matt Damon a Heath Ledger v pohádkové Kletbě bratří Grimmů.

V prosinci je hrad otevřen o všech sobotách a nedělích

www.krivoklat.cz

Foto: Czechtourism a archiv